JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA BIZNES Z PASJĄ?

Pasja to energia, która jest w nas. To również radość z tego co robimy i coś, co nas napędza do działania. Bywa, że tych pasji mamy wiele, ale zdarzają się sytuacje, kiedy wydaje się nam, że nie mamy ich wcale.  Podczas gdy odnalezienie w sobie pasji jest stosunkowo łatwe, to sprawienie, aby to, co nią nazywamy dawało nam satysfakcjonujący dochód wymaga już sporego zaangażowania i wysiłku. Jednak wato go podjąć, ponieważ  życie w zgodzie ze swoją pasją i możliwość zarabiania na tym pieniędzy jest czymś, do czego każdy z nas powinien dążyć. Wtedy nasze życie będzie kompletne.

JAK ZATEM ZACZĄĆ ŻYĆ Z PASJĄ, SKORO NIE WIEMY CO NIĄ JEST?

Jest wiele sposobów na to, aby odnaleźć w sobie pasje. Najlepiej skorzystać z tych najprostszych i zarazem najbardziej skutecznych. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, która pozwoli wam w kilku krokach odnaleźć w sobie pasję. 

WYCISZ UMYSŁ

Żyjemy w świecie, w którym nasze umysły narażone są na taką ilość informacji, której nawet w połowie nie są w stanie przetworzyć. To sprawia, że czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni  oraz mało kreatywni. Głównym źródłem informacji jest Internet, do którego prawie każdy z nas codziennie zagląda. Sama selekcja tego co dla nas istotne i ważne, zabiera tyle energii, że nawet jak dokonamy wyboru to często okazuje się on bezwartościowy. Jedną z konsekwencji takiej sytuacji jest spadek trafności naszych decyzji. Stajemy się też mniej uważni i zestresowani. Dlatego, pierwszym krokiem jaki należy wykonać aby odnaleźć  swoją pasję jest wyciszenie umysłu i odcięcie się natłoku informacji.

SPRÓBUJ ODPOCZĄĆ

Wyłącz Internet, wyloguj się z Facebooka. Jeżeli masz możliwość to wyjedź na kilka dni. Najlepiej w miejsce, z którym masz miłe wspomnienia lub to, w którym najlepiej się czujesz lub to, które od dawna chciałeś odwiedzić. Jeżeli nie masz możliwości wyjazdu, to dobrym pomysłem będzie dłuższy spacer. Jednak pamiętaj, aby spacerować w miejscu, gdzie jest świeże powietrze i cisza, która będzie sprzyjała wyciszeniu. Zgiełk miasta zamień na łono natury.

ROZLUŹNIJ SIĘ I ZRELAKSUJ

Gdy już uda ci się odpocząć i wyciszyć spróbuj przywołać myśli, które sprawią, że czujesz się przyjemnie. Takie, które wywołują uśmiech lub przypływ energii. Ciesz się czasem, który masz dla siebie. Możesz poczytać ciekawą książkę lub posłuchać swojej ulubionej muzyki. Rób wszystko to, co cię odpręża. Możesz nawet upiec swoje ulubione ciasto, wyjść na rower czy posprzątać mieszkanie. Rób wszystko to, co cię wprowadzi cię w dobry nastrój i odpręża. Już wtedy do głowy mogą przyjść ci ciekawe pomysły. Paulina, która udzieliła mi wywiadu  o tym, jak z pasją uczy języka włoskiego zdradziła w nim, że nazwę do swojego bloga wymyśliła podczas mycia naczyń!

BĄDŹ UWAŻNY

Bycie uważnym, to nawyk, który charakteryzuje wszystkich ludzi sukcesu. Życie często samo do nas przemawia i stwarza sytuacje, które mogę być ważne i decydujące. Oczekuje tylko pokory i uważności. Sekret polega na tym, by te okazje i sugestie umiejętnie wychwycić i wykorzystać w swoim życiu. Te okazje to mogą być małe zalążki i zapłony, które sprawią, że nasza pasja, która do tej pory tkwiła uśpiona nagle z impetem zagości w naszym życiu.

Aby zobrazować taką sytuacje, podam wam przykład z mojego życia.  Jakiś czas temu brałam udział w spotkaniu towarzyskim, które w kila chwil zdołało odmienić całe moje życie. Przy wspaniałej muzyce, popijając aromatyczną kawę poznałam niesamowitą kobietę. Była piękna, gustowanie ubrana i uśmiechnięta. W trakcie kurtuazyjnej wymiany zdań, którą zwykle odbywa się w trakcie poznania nowej osoby zapytałam ją o to, gdzie pracuje. Ona z niezwykłym spokojem odpowiedziała mi, że nie pracuje i nigdy w swoim życiu nie przepracowała ani jednego dnia. Gdy zobaczyła na mojej twarzy zdziwienie i konsternacje, po chwili z uśmiechem dodała, że to czym się zajmuje jest jej pasją i nigdy nie traktowała tego jako pracę, a zajmuje się tym od dwudziestu lat. Na koniec dodała, że dzięki temu czuje się bardzo szczęśliwa i naprawdę kocha poniedziałki.

Pomyślałam, że też chciałabym tak żyć i w ten sam sposób opowiadać o tym, czym się zajmuje. To właśnie po tym przypadkowym spotkaniu postanowiłam zostać poszukiwaczką pasji mocno wierząc w to, że życie z pasją i z pasji to przepis na szczęśliwe życie. Wystarczyła jedna przypadkowa rozmowa, która zainicjowała działanie.

WSŁUCHAJ SIĘ W SWOJE JA

Gdy twój organizm jest wypoczęty i zrelaksowany czas aby twoje Ja zaczęło się z tobą komunikować. Zatrzymaj się na chwilę, rozejrzyj się dookoła i spójrz na to, co cię otacza. Czy to jest miejsce w którym chcesz być a ludzie, którzy cię otaczają są tymi, z którymi pragniesz przebywać? Pamiętaj: masz jedno życie i to ty decydujesz jak je przeżyć. Ty. W twoich rękach jest twoja własna przyszłość. Zbuduj ja więc tak, by to właśnie tobie było wygodnie w niej żyć.

 Odpowiedz sobie sam na poniższe pytania:

  • Czy twoje życie jest takie, o jakim marzyłeś?
  • Czy twoja praca daje ci satysfakcje?
  • Czy masz czas dla siebie?

 

Jeżeli czytasz ten artykuł to zakładam, że przynajmniej na dwa  z tych trzech zadanych sobie pytań odpowiedziałeś „nie”.

Czy właśnie w taki sposób chcesz dalej żyć?

A teraz pomyśl i spróbuj odpowiedzieć sobie kolejne pytania:

  • Co sprawia ci przyjemność?
  • Kim chciałbyś być, gdyby nie ograniczały cię finanse?
  • Jak chciałbyś spędzać wolny czas?

 

Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne. Dystans pomiędzy tym, co jest teraz w twoim życiu a tym, jak chciałbyś aby ono wyglądało w przyszłości wyznacza ilość wysiłku, jaki musisz włożyć w działania, które to zmienią.

SPISZ SWOJE POMYSŁY

Każdy z nas ma w sobie unikalne talenty i predyspozycje. W każdym z nas żyją różne pasje. Gdy już się wyciszysz i zrelaksujesz przypomnij sobie wszystkie czynności, których robienie sprawia lub sprawiało ci kiedyś przyjemność. Możesz wrócić pamięcią do czasów dzieciństwa. Często nasze pasje rodzą się w nas gdy jesteśmy dziećmi a potem przygniecione codziennością i siecią zobowiązań schodzą na drugi plan. Pomyśl o czymś, czego wykonywanie nie powoduje u ciebie wysiłku a jeżeli nawet, to potem i tak czujesz się dobrze. Nie zastanawiaj się długo i spisuj wszystko to, co przychodzi ci do głowy. Mogą to być nawet tak banalne rzeczy jak wychodzenie z psem czy oglądanie seriali. Wszystko, co w danej chwili przychodzi ci do głowy. Gdy już spiszesz pomysły, to bardzo ważne jest, aby tą kartkę odłożyć przynajmniej na jeden dzień. Gdy po tym czasie spojrzysz na nią ponownie, z większym dystansem będzie można dokonać wstępnej selekcji tych pomysłów.

DOKONAJ WSTĘPNEJ ANALIZY POMYSŁÓW

Gdy już zapisane jest wszystko to, co lubisz robić przyszedł czas na ich analizę i selekcję. Szukaj takich czynności, które w przyszłości będzie można przekształcić w dochodowy biznes z pasją. To jest twój cel. Spójrz więc na kartkę ze swoimi pomysłami i skreśl te pomysły na pasje, które dziś wydają ci się najmniej interesujące i dla których twoim zdaniem istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, by dało się na nich zarobić. Wszystkie pomysły, które nie zostały przez ciebie skreślone przepisz na nową kartkę. Obok każdego pomysłu zostaw trochę wolnego miejsca. Teraz przyjrzyj się im ponownie i spróbuj przy każdym z nich wymyślić po trzy sposoby na zarabianie pieniędzy. Więc jeżeli np. wybrałeś wędkowanie, to pomysłem na zarabianie może być np. prowadzenie sklepu z akcesoriami wędkarskimi, prowadzenie szkoleń wędkarskich czy organizowanie wyjazdów na wędkowanie lub napisanie poradnika wędkarskiego.

WYBIERZ POMYSŁY, KTÓRE NAJBARDZIEJ DO CIEBIE PRZEMAWIAJĄ

Spośród wszystkich pomysłów na pasje –  do których wymyśliłeś potencjalny sposób na zarabianie pieniędzy –  wybierz maksymalnie trzy. Przy wyborze zwróć uwagę na to, czy „przemawiają” do ciebie. Muszą to być pomysły bliskie twojemu sercu, ponieważ wierz mi albo nie, gwarancją sukcesu opartego na jednym z nich będzie to, czy zakochasz się w sowim pomyśle czy też nie. Pomysł, który ostatecznie wybierzesz musi być spójny z tobą. Powinieneś go „czuć”.

DLACZEGO WAŻNE JEST, ABY POMYSŁ NA BIZNES BYŁ OPARTY NA TWOJEJ PASJI?

Prowadzenie swojego biznesu to momenty, które przyniosą ci wiele satysfakcji i spełnienia ale też wiele momentów, w których pojawi się niepewność, zmęczenie i rozczarowanie. Wtedy, to właśnie twoja pasja przyjdzie ci z pomocą. Będzie siłą, która nie pozwoli ci się poddać.

Kilka miesięcy temu spotkałam dziewczynę, która prowadzi fizjoterapię koni. Jej zajęcie wydało mi się bardzo ciekawe, więc korzystając z okazji zapytałam ją o to, czy to co robi zawodowo jest również jej pasją. Odpowiedziała mi wprost, że gdyby to nie była jej pasja, to już dawno by z tego zrezygnowała, bo to ciężka, fizyczna praca. Jednak dodała, że pomimo fizycznego zmęczenia, praca ze zwierzętami i pomaganie im daje jej ogromną satysfakcję i nie zamierza rezygnować z tego zajęcia. 

JAKĄ POTRZEBĘ JESTEŚ W STANIE ZASPOKOIĆ SWOJĄ PASJĄ? 

Znajdź potrzebę, którą będziesz w stanie zaspokoić swoim produktem lub usługą, a znajdziesz pomysł na dochodowy biznes. To, że ty coś lubisz robić, nie zawsze oznaczać będzie, że ktoś inny ci za to zapłaci. Trzeba znaleźć na to sposób.  Odnalezienie w sobie pasji to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest sprawienie, aby twój biznes oparty na pasji przynosił ci wymierne korzyści finansowe. By tak się stało, powinieneś zrobić rzetelną ANALIZĘ RYNKU. Należy sprawdzić, czy to co ciebie napędza do działania i sprawia radość jest też w stanie cię utrzymać. Czy na twojej pasji da się zarobić?

Masz już pomysł – świetnie!

ANALIZA RYNKU – to kolejny, ważny krok na twojej drodze do sukcesu opartego na życiu z pasją i z pasji.